Światy Pilipiuka cz. I


                              

    Dzisiaj chciałabym Wam opowiedzieć trochę o jednej z moich ulubionych serii książkowych - "Światach Pilipiuka". Pierwsze skojarzenie z Andrzejem Pilipiukiem to Jakub Wędrowycz i wcale się nie dziwię, bo też lubię tego starego dziada 😃 jednak seria opowiadań o Robercie Stormie i doktorze Pawle Skórzewskim skradła moje serce od pierwszego tomu.

    Seria składa się z 12 tomów i została wydana przez Fabrykę Słów. Można spokojnie zaryzykować stwierdzenie, że głównymi bohaterami serii są: doktor Paweł Skórzewski, lekarz i podróżnik żyjący na przełomie XIX i XX wieku oraz Robert Storm, współcześnie żyjący entuzjasta historii i poszukiwacz antyków, który zawodowo zajmuje się rozwiązywaniem zagadek z przeszłości. Opowiadania o dr Pawle Skórzewskim zostały ostatnio wydane w formie e-booka - "Traktat o higienie". Gdybyście jednak woleli przeczytać je w formie papierowej, postanowiłam sporządzić listę opowiadań z odnośnikiem w której części serii możecie je znaleźć. 


Opowiadania o dr Pawle Skórzewskim:

0. "Czarna Góra" (tom XII - "Czarna Góra", 2021)
Jesień 1871 roku. Szesnastoletni Paweł Skórzewski mieszka na Syberii, w guberni permskiej. To właśnie tam spotyka się ze swoim pierwszym tajemniczym przypadkiem medycznym. Wyrusza w swoją pierwszą podróż aby rozwikłać zagadkową śmierć swojego rodaka a znajduje znacznie więcej. 
Tego opowiadania nie znajdziecie we wspomnianym wyżej e-booku ponieważ to swieżynka wydana w tym roku. Jednak z tego właśnie opowiadania dowiecie się jak to się stało, że Paweł został lekarzem, podróżnikiem i badaczem, od kogo dostał swoją słynną laskę oraz jaki był jego pierwszy przypadek medyczny, z którym przyszło mu się zmierzyć.

1. "2586 kroków" (tom I - "2586 kroków", 2005)
Zima 1876/1877 roku. Paweł Skórzewski trafia do Bergen, aby zmierzyć się z panującą tam epidemią trądu oraz demonem, który rozsiewa tą chorobę. Czy uda mu się uwolnić miasto i pokonać demona? Oraz dlaczego do siedliska zarazy jest zawsze 2586 kroków?

2.  Wieczorne dzwony (tom I - "2586 kroków", 2005)
Zima 1893 roku. Doktor Skórzewski przybywa do małej wioski na wyspie, położonej pośród poleskich bagien. Przyjdzie mu się zmierzyć z nieznaną dotąd epidemią, która dziesiątkuje mieszkańców, odciętej od świata, wioski.

3. Traktat o higienie (tom V - "Szewc z Lichtenrade", 2012)
1898 rok. Paweł Skórzewski podczas walki z wszawicą na Lubelszczyźnie, musi zmierzyć się  z ludowym przesądem o kołtunie. Jednak z biegiem czasu okazuje się, że to nie tylko przesąd.

4. Ostatni biskup (tom IV - "Aparatus", 2011)
Jesień 1902 roku. Syberia. Skórzewski podejmuje wyprawę do tajemniczego klasztoru Kiżlak, aby dostarczyć świętą relikwię raskolników. 

5. Reputacja (tom VII - "Reputacja", 2015)
Zima 1909 roku. Skórzewski po 30 latach powraca do Bergen. Przyjeżdża tam na zaproszenie dyrektora szpitala, aby po raz kolejny zmierzyć się z tajemnicza epidemią.

6. Choroba białego człowieka (tom IV - "Aparatus", 2011)
1911 rok. Do Skórzewskiego zgłasza się jego daleki krewniak Aleksander Dymitrewicz Skórzewski. Prosi go aby zgodził się wyruszyć na ekspedycję ratunkową i pomógł odnaleźć jego zaginionego brata Fadeja. Początkowo niechętny Skórzewski podejmuje rękawicę i wyrusza na Ziemię Księcia Józefa. Nie jest jednak świadomy, że przyjdzie mu się zmierzyć z nową, nieznaną epidemią.

7. Sekret Wyspy Niedźwiedziej (tom V - "Szewc z Lichtenrade", 2012)
1913 rok. Skórzewski wraz z Aleksandrem wyruszają na ekspedycję naukową, w poszukiwaniu mitycznej gęsi Filaretowa. Jednakże naukowy charakter ekspedycji jest jedynie przykrywką. Głównym celem misji jest szpiegowanie ekspedycji niemieckiej.

8. Dzwon Wolności (tom IV - "Aparatus", 2011)
Syberia. Paweł Skórzewski podczas przeprowadzania szczepień ochronnych trafia na ślad dzwonu, którego dźwięk ma być rzekomo sygnałem upadku ostatniego z carów.

9. Czerwona Gorączka (tom II - "Czerwona gorączka", 2007)
Zimowy Petersburg. Paweł Skórzewski próbuje rozwiązać zagadkę seryjnego mordercy, który na celownik wziął sobie komunistów. Podczas swojego śledztwa "spotyka" demona czerwonej gorączki, który rozsiewa zarazę, najgroźniejszą z jaką się dotychczas zetknął doktor.

10. Ślad oliwy na piasku (tom III - "Rzeźnik drzew", 2009)
1923 rok, Syria. Paweł Skórzewski podczas wyprawy trafia na ślad mumio - niezwykłego i tajemniczego specyfiku, który jest lekiem na wiele przypadłości a Skórzewskiemu może pomóc sfinansować dalsze badania.

11. Śmierć pena tajemnic (tom VI - "Carska Manierka, 2013)
1923/1924 rok. Skórzewski dostaje informację o swoim krewnym Aleksandrze. Pomimo podeszłego wieku, postanawia udać się na wyprawę w głąb Rosji, aby ratować krewniaka i sprowadzić go bezpiecznie do kraju. Ale zanim się to stanie, przyjdzie mu stanąć oko w oko z tajemniczą sektą.

12. Tajemnica Góry Bólu (tom VI - "Carska Manierka, 2013)
Wiosna 1927 roku. Podczas spaceru po warszawskim bazarze, Skórzewski dostaje od swojego byłego pacjenta, stary, zniszczony portfel zmarłego niedawno Turka. Tajemniczy przedmiot sprawia, że doktor powraca do wspomnień o wyprawie na tajemniczą Górę Bólu. 
 
13. Ci, którzy powinni pozostać (tom - IX - "Wilcze Leże", 2017)
 1935 rok, Warszawa. Doktor Skórzewski bierze udział w wykładzie oraz nowatorskich operacjach, młodego, zdolnego lekarza z Włoch, doktora Leonarda. Leonard sprawia wrażenie dobrego znajomego Skórzewskiego, jednak stary umysł doktora nie jest w stanie sobie go przypomnieć. Kim jest Leonard? I czy jest on tylko zwykłym lekarzem?

14. Duchy Poveglii (tom XI - "Przyjaciel człowieka", 2020)
1938 rok. Skórzewski wraz ze swoją przyszywaną prawnuczką bawią w Wenecji. Jednak zawsze gdzie się pojawi coś musi się dziać. Tym razem walczy z ignorancją młodego medyka, który uważa, że jego inwazyjna metoda leczenia, jest przyszłością psychiatrii.

15. My, bohaterowie (tom XI - "Przyjaciel człowieka", 2020)
1942 rok. Laponia. Tym razem Skórzewski wpada w ręce Niemców i zmuszony jest do pracy nad stworzeniem tajnej broni biologicznej dla samego Hitlera.

W dzisiejszym odcinku to już wszystko. Niebawem zapraszam Was na drugą część, poświęconą opowiadaniom o Robercie Stormie.











You May Also Like

0 komentarze

Obserwatorium